Sauna

Jaký vliv má sauna na zdraví člověka?

Saunování má především výborný preventivní účinek. Napomáhá klidnější činnosti srdce, prohlubuje a uvolňuje dýchací cesty. Stejně tak utiší vaše podrážděné nervy, migrénu nebo nervozitu. Vylaďuje hormonální funkce. Díky saunování se tělo začne silně okysličovat, dojde k rozšiřování kožních pórů a cév. Zlepší se dýchání kůže, ta je potom vláčnější a svěžejší. Končetiny se lépe prokrví, což je vhodné, pokud vás, zejména v zimním období, trápí studené nohy. Odstraňuje stresy každodenního života. Má prokazatelné blahodárné účinky na psychiku člověka, regeneraci celého organismu včetně svalstva. Je nesmírně prospěšná jako prevence vůči alergiím.
Z léčebného hlediska má saunování podpůrný význam. Z literatury a praxe je známo využívání aromaterapie (při léčbě horních cest dýchacích, při poruchách pohybového ústrojí, při nespavosti), sauna se využívá k prohřátí kloubů u některých ortopedických diagnóz, při některých klimakterických potížích apod. Zajímavých výsledků se dosahuje také při saunování mentálně postižených dětí v denních stacionářích. Může kladně ovlivnit chronické záněty žlučníku, slinivky břišní, tenkého i tlustého střeva, do jisté míry ovlivní i průběh vředové nemoci, a to především v její počáteční fázi. Dýchání v prohřívárně není obtížné, obvykle se dýchá zhluboka.
Saunování se proto doporučuje u chronických zánětů cest dýchacích, chronických zánětů průdušek, u astmatických stavů, poskytuje úlevu osobám s rozedmou plic a je vhodná v rekonvalescenci po akutních zánětech horních cest dýchacích a zánětech plic. Výrazný je vliv saunování na tzv. neurovegetativní systém: po sauně se dobře spí, saunování odstraňuje migrénové bolesti, vede k osvěžení, k pocitům radostné nálady a uklidnění, k útlumu předchozího vzrušení, k ústupu tísnivých pocitů, nervozity, neklidu, nespavosti a nechutenství. Dalším kladem je zlepšení prokrvení končetin (příznak tzv. „studených nohou“).
Další výčet kladných vlivů pravidelného saunování je rehabilitace po úrazech, při doléčování obrn končetinových nervů, rehabilitace plotýnkových syndromů, zánětů šlach a svalů z přetížení, dochází ke zmenšení obtíží u artróz a revmatismu, zlepšují se některá onemocnění kůže.
Saunování má také příznivý účinek kosmetický. Vyplavuje se maz a nečistoty z kožních pórů, zlepšuje se dýchání kůže, zvětšuje se její vláčnost, svěžest i vzhled. Napomáhá k jemnosti a hebkosti vlasů, zvýšeným prokrvením přispívá i k výživě vlasových kořínků.
Sauna však není samospasitelná. Saunování může zklamat především ty, kteří si myslí, že saunováním zhubnou. Pravda je, že se při saunování během 1/2 hodiny ztratí 500 g vody, pravda je i to, že saunování pomůže k lepšímu rozložení vody v organizmu, což snižuje např. otoky u lidí s nadváhou, když mizí voda z tukových tkání. Nahromaděné tukové zásoby však nezmizí a vodu po saunové lázni rychle doplníme.

Pro koho sauna není vhodná?

Sauna je vhodná pro zdravé osoby, u nichž nebyly zjištěny známky nějakého závažného onemocnění (akutního nebo zhoršeného chronického). Pro příjemné saunování je důležitý momentální psychický stav a okamžitá tělesná dispozice. Nemocný by se měl před návštěvou sauny poradit se svým ošetřujícím lékařem. Některá onemocnění nepatří do sauny vůbec (akutní záněty, některé kožní projevy, kontraindikované gynekologické problémy a degenerativní onemocnění, apod.) Kdo se zdráv necítí, měl by se obrátit na lékaře. Při akutních nemocech – záněty horních cest dýchacích, záněty průdušek; záněty močových cest i infekčních choroby, také při těžších poruchách orgánů je saunování nevhodné. Do sauny se nemá vstupovat po hojném jídle a v žádném případě v alkoholovém opojení, samozřejmě také v době léčení, nebo po velkém tělesném či duševním vypětí.

Pár zásad při saunování:

 • Před saunováním se důkladně omyjte teplou vodou.

 •  Do sauny vstupujte nazí a osušení!!!!  Z těla se odvádí toxické látky, takže pokud bychom se chtěli saunovat v plavkách, riskujeme tím alergické reakce v důsledku nahromadění toxinů, které se hůře odvádějí.
 • Teplota v sauně se pohybuje kolem 90 °C, vlhkost by se měla pohybovat kolem 15 %
 •  Optimální doba saunování je v podvečer, kvůli následnému spánku.
 • V sauně ulehněte na ručník.

 • Začněte nejlépe na spodní pryčně, pak se přesuňte na horní pryčnu.
 • Je dobré provádět během pobytu v potní místnosti automasáž nebo minimálně drhnutí povrchu těla  (kartáčem, houbou, větvičky, byliny apod.). Tato činnost pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže a podkoží. Zároveň urychluje pocení a tím i zlepšuje termoregulaci.
 • Nejlepší poloha pro pobyt v potní místnosti je pozice v leže, případně v sedě tak, abychom nohy měli na stejné lavici, na které sedíme, to znamená přibližně ve stejné výšce, jako sedíme. Klasický a často prováděný sed v podobné pozici, jako bychom seděli na běžné židli, není příliš vhodný. Může docházet k velkému rozdílu teplot mezi chodidly a hlavou saunujícího se člověka. Tento rozdíl teploty dosahuje i několika desítek °C. Takovýto rozdíl teploty není pro lidský organismus přirozený a dochází k velkému namáhání termoregulačních mechanismů. U některých jedinců se proto může tato nedostatečnost projevit závratěmi nebo bolestmi hlavy.
 • Délka pobytu v sauně je u  dospělých by neměla překračovat 15 minut. Pokud vás začnou pálit boltce uší, špička nosu, lícní kosti, bradavky, konečky prstů nebo se vám bude špatně dýchat, je nejvyšší čas potní místnost opustit nebo se přemístit na nižší lavici.
 • Pokud při saunování ležíte, nevstávejte příliš rychle, mohlo by dojít ke kolapsu.
 • Před vstupem do ochlazovacího bazénku by mělo být samozřejmostí osprchovat se teplou vodou, jinak přeneseme veškeré vypocené „nečistoty“ do ochlazovací lázně a obšťastníme jimi všechny, kteří přijdou po nás.

 • - Do ochlazovacího bazénu je vhodné vstupovat po schodech, skok po hlavě se zásadně nedoporučuje. Také se můžeme ochladit studenou sprchou, pobytem na chladném vzduchu, třením sněhem atd.
 • Ochlazení obvykle doplňujeme dechovým cvičením nebo lehkou rozcvičkou.
 • Ohřátí a ochlazení střídáme, obvykle stačí 3×.
 • Prodlužování nebo časté a rychlé střídání není vhodné.

 • Po posledním ochlazení se krátce osprchujeme vlažnou vodou, použití mýdla nebo sprchového gelu není na závěr vhodné, může dojít k podráždění pokožky.
 • Po osušení setrváme v odpočívárně, doplníme zbytek tekutin.
 •  Po saunování se už nemáme potit. Potíme-li se ještě při cestě domů (třeba na zádech), musíme zřejmě v odpočívárně zůstat déle.
 • Doporučená doba saunování je 1-2x týdně 90 – 120 minut.

 • Po dobu saunování je nezbytné dodávat tělu dostatečné množství tekutin a pokračovat i po skončení saunování.( nejvhodnější je neperlivá voda, minerální vody, ovocné a bylinkové čaje)

 

Kdy pocítíme první účinky?

Účinek saunování se projevuje po několika návštěvách. Nejlépe je navštěvovat saunu jednou až dvakrát týdně. Dochází tak ke zlepšení krevního oběhu a látkové výměny. Sauna slouží jako vhodný trénink k posilování cévního systému, střídáním horka a chladu nutíme sliznice horních cest dýchacích přizpůsobovat se tepelným výkyvům, mohutným prokrvováním zlepšujeme jejích výživu a přívod obranných látek. Výsledkem je pak celková otužilost a odolnost proti infekcím. Proto je vhodné saunovat především děti, a to už od raného věku.
Mocným drážděním potních žláz při saunování je vyvoláno vydatné vylučování vody. Tím se z organizmu dostávají škodlivé odpadové látky ze svalů, kloubů a nervů. Proto většina návštěvníků sauny pociťuje po saunování zlepšení pohyblivosti, uvolnění, lehkost. Potní žlázy zahajují činnost tehdy, hrozí-li organismu přehřátí – na rozdíl od přehřátí v létě, kdy může dojít k utonutí při náhlém skoku do vody. Při saunování nedochází k vzestupu vnitřní teploty organismu, krátkodobé ochlazení také vede jen k ochlazení povrchu těla.

Sauna a děti?

Podle výzkumů je prokázáno, že saunování je vhodné již pro děti od 3 měsíce věku dítěte!
Je stejně prospěšná pro posílení imunitního systému a otužování organizmu. U dospělých.  U malých dětí, je však zapotřebí dodržovat určité zásady! Protože u dětského organismu dochází k přehřátí daleko rychleji než u dospělého je doporučená doba saunování je pouze  5 - 8minut.  I proces ochlazování by měl byt mírnější a pomalejší.

 

 

 

   
     
     
     
     
     
 

 

Ceník je platný od 1.2.2013

Členové klubu TJ Vltavan Chvatěruby 10% sleva